Фризерите порачуваат: Некои ќе мора да ги зголемат цените за дополнителни 25 отсто!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Група сопственици на фризерски салони објавија дека ажурирањето на цената се должи на зголемувањето на трошоците и опстанокот на пазарот. Нивното соопштение го пренесуваме во целост.

„Ажурирањето на цените во фризерските салони беше извршено само поради значително зголемување на сите влезни трошоци за да можат да опстанат на пазарот и да исплаќаат плати на вработените чија основна минимална плата се зголеми за 12,52% оваа година“, рече Ивица Павлачиќ. во име на независна група на сопственици на фризерски салони, а воедно и сопственик на салонот Мерлинка со 13 вработени.

Павлачиќ стапи во контакт со ресорното Министерство за финансии, кое во своето соопштение во јули минатата година истакна дека „воведувањето на еврото не смее да биде причина за поскапувањето, туку поскапувањето мора да биде резултат на одредени оправдани околности што резултираат со зголемување на цената, како што е, на пример, зголемување на цените на суровините, зголемување на транспортните трошоци и други“. Павлачиќ изјави дека се придржувале до тој принцип, но било потребно усогласување на цените поради значително зголемување на трошоците за водење бизнис.

Некои услуги поскапеа, некои помалку, а се со цел да се згрижат клиентите во фризерските салони за зголемувањето на просечната сметка да не надмине 10 куни или 1,33 евра. Имено, за да може фризерот да заработува за својата плата, потребно е минимално зголемување на цената од 0,70 евра за покривање на трошоците за покачување на платата. Фризер може да има просечно околу 130 клиенти месечно и со 70 центи може да се покрие просечно зголемување на трошоците за плата во износ од 90,71 евро. Цената на минималната бруто плата лани изнесувала 724,79 евра, а во 2023 година трошокот ќе изнесува 815,50 евра.

„Имаше неправедна потера“
Што се однесува до поскапувањето на енергијата, фризерските салони најмногу ги преземаа на себе и не ги ажурираа цените, што беше случај пред воведувањето на мерките на Владата на Република Хрватска, кои беа воведени пред два месеци.

Дополнително, сите големи европски дистрибутери на професионални фризерски производи ги прилагодуваат своите цени на почетокот на секоја година. Вреди да се спомене и високата стапка на инфлација од 13,5%. Сето ова докажува дека било неизбежно прилагодување на цените во фризерските салони поради сите споменати параметри за да се опстане на пазарот.

Група сопственици на фризерски салони велат дека има неправеден прогон на фризерската професија што пред се не ги крева цените неразумно и несовесно. Дури и за време на епидемијата на корона, тие не ги зголемија цените иако нивните деловни трошоци се зголемуваа. Тие сочувствуваат со своите клиенти, ја земаат предвид моменталната ситуација, честопати од непријатност и страв да не ги покачат цените додека „водата не им биде до гуша“.

На пазарот најчесто се фризерски салони до двајца вработени, а тоа се најчесто жени со породилни обврски каде боледувањето е неизбежно, а сите боледувања до 42 дена ги сноси работодавачот, во случајов фризерскиот салон.

Денес, во деловното опкружување, уредната фризура, машка или женска, е основна хигиенска потреба, а за да им пружат квалитетна услуга на своите клиенти и да опстанат на пазарот, фризерите треба систематски да инвестираат во својот бизнис, од развој на вработените до образование. и во напредни професионални и многу потребни финансиски вештини.

Во фризерските салони има некои услуги кои се луксузни, но тука првенствено зборуваме за основниот дел од услугите што треба да му се обезбедат на пазарот. Во исто време, не треба да се игнорира психолошкото влијание на работата на фризерката врз секој поединец, за што бевме особено свесни за време на заклучувањето за време на короната.

За жал, кај нас нема некој кој би им дал конкретни совети и препораки на фризерите за однесувањето во време на инфлација и новосоздадени поскапувања и колку би било пожелно да се ажурираат цените на услугите за да се опстане на пазарот. и успеваат да ги исполнат сите нивни законски обврски. Од фризерите не може да се очекува да бидат економисти, а денешниот бизнис тоа го бара од нив.

„И покрај вредноста што ја генерира во општеството, фризерската професија во Хрватска се уште е крајно маргинализирана и се наоѓа во незавидна ситуација бидејќи, од една страна, нивните деловни трошоци растат, а од друга страна, имаат еден од највисоките ДДВ. стапки во Европа, што не го стимулира растот на бизнисот, а со тоа ниту развојот на професијата. Многу говори податокот дека од вкупно 5.392 фризерски салони лани, 5,3% биле во системот за ДДВ. Во фризерството се работи многу незаконски, а никој не се грижи за тоа, но неправедно се прозиваат оние кои се обидуваат да ја направат вистинската работа“, изјави Денис Видовиќ, директор на фестивалот, магазинот и веб порталот за фризери Hairstyle News. , инаку жесток поборник за развојот на фризерската професија во Хрватска и регионот.

Тој додаде дека е неопходно да се помогне на фризерската професија со намалување на стапката на ДДВ за фризерските услуги.

Нови поскапувања
Тој понатаму изјави дека сопствениците на фризерски салони мора да размислуваат за опстанок на бизнисот како и за одржување на животниот стандард.

Јас од моите вработени кои, како и сите нас, забележавме значително зголемување на трошоците за живот. Без редовно прилагодување на цените на трошоците за бизнис и живот, нивната континуирана работа се доведува во прашање и поради финансиската исплатливост и поради недостаток на работна сила, бидејќи фризерите заминуваат во странство во потрага по подобри услови за живот.

Треба да се истакне дека поради растот на деловните трошоци, некои фризерски салони неминовно ќе влезат во системот за ДДВ и соодветно ќе мора да ги зголемат цените за дополнителни 25%. Потсетуваме дека во соседна Словенија стапката на ДДВ за фризерски услуги е 9,5%, во Чешка е 10%, Ирска 13,5%, Полска 8%, а во Холандија е 9%.

Намалената стапка на ДДВ за фризерските услуги, меѓу другото, повеќе би го пополнила државниот буџет бидејќи би имало поголем број корисници на системот за ДДВ, би го стимулирала подобрувањето на фризерскиот бизнис, што би влијаело и на вработувањето и клиентите, а би намалување на ефектите од нелојалната конкуренција и сивата економија.

Имено, во 2020 година фризерите побарале средба со премиерот и министерот за финансии пред Владата за да им објаснат зошто е важно професијата да има помала даночна стапка, но тоа не е прифатено да датум.

Како заклучок, сопствениците на фризерските салони се надеваат дека со неодамнешното влегување во еврозоната и Шенген ќе почнат да се применуваат стимулативни даночни политики, бидејќи постоечкиот систем долгорочно го ограничува полнењето на државниот буџет и е поразителен за професијата. , која е трудоинтензивна дејност со ограничено време и обем на работа што може да се изврши во еден ден, поради што намалувањето на ДДВ за фризерските услуги има законска основа преку директивата на Советот на ЕУ, се вели во соопштението. .

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img