7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Францускиот предлог значи катастрофа за македонскиот народ

НАЈЧИТАНО

Мене ме изненади што воопшто стигнавме како држава до предлог, а уште повеќе ме изненади што предлогот не беше одбиен првиот ден кога порциркулира во јавноста. Затоа што доколку сериозен беше односот кон државата прво не смееше Владата да дозволи воопшто да се стигне до таков предлог затоа што да не се лажеме од самиот старт биле вклучени и го тврдам во разговорите и во преговорите со бугарската страна со посредство на француското претседателство. А, второ, кога веќе се стигна до таков предлог требаше да се отфрли уште првиот ден, истакна Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во централниот дневник на Сител.

Николоски додаде дека предлогот Бугарија го смета како освоена територија. И Бугарија сега нема да си дозволи да седне и да разговара за ништо помалку од она што веќе го има на маса, а тоа што го има на маса е катастрофа за Македонија и македонскиот народ.

– Јас бев свесен што ќе прават уште првиот ден кога почнаа да даваат едни смешни изјави од власта дека никој до нив официјално не го дал предлогот – нагласи Николоски.

Тој посочи дека Ковачевски во Брисел глумеше задоцнет патриот.

– Ако внимателно се прочита што зборуваат круговите на власта откако во Бугарија се донесе одлуката пред ден и нешто, веќе има едно повторно вртење дека можеби предлогот не е лош. Дури и малку смешно како одредени поддржувачи на власта за 3-4 дена како даваат различни изјави. Така што доколку Бугарија имаше донесено одлука на денот кога беа во Брисел, јас се уште мислам дека Ковачевски ќе го прифатеше затоа што гледам дека оние кои што се блиски до Владата на СДСМ и ДУИ веќе се обидуваат да направат простор дека ова е добро. Дури вчера Бујар Османи беше директен во своето излагање во јавост во едно интервју каде што директно кажа дека тој мисли дека ова треба да се прифати што само говори дека немаат основно чувство за националните интереси на Македонија – појасни Николоски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО