25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Франција: Две деца починаа, неколку луѓе во болница. Сите јадеа замрзната пица

НАЈЧИТАНО

Во Франција неколку луѓе, меѓу кои и многу деца, слетаа во болница поради замрзнатата пица произведена од Нестле. Две деца загинаа. Истрагата покажала дека пиците биле заразени со E. coli. многумина се критични кон властите, бидејќи првите пациенти се очекува да бидат примени во болниците веќе во јануари, а производството во фабриката беше прекинато дури во средината на март.

На почетокот на годината во француските болници за само неколку дена беа примени неколку деца, а едно од нив исто така почина. Заедничко за сите нив беше тоа што само неколку дена пред тоа ја јадеа Buitoni’s пица Fraîch’Up, која се произведува во фабриката на Nestlé во Париз.Како што пренесуваат француските медиуми, Дневник.хр пренесува дека осумгодишно дете починало од хемолитичко-уремичен синдром (ХУС) во Париз, а тешко е погодено и 12-годишно девојче. Седумгодишното дете наводно имало неколку пати срцев удар поради инфекцијата, а членовите на друго семејство се сите во критична состојба. На крајот на јануари три деца кои се уште се соочуваат со здравствени проблеми беа хоспитализирани.

Првичните анализи покажуваат дека пиците биле заразени со E. coli (Escherichia coli). Истрагата на француската агенција за јавно здравје и Институтот Пастер ја потврди врската помеѓу ХУС и пицата. Потврдени се вкупно 53 случаи на инфекција, вклучително и смрт на две деца. Се истражуваат уште 26 случаи, пренесоа француските медиуми.

Многумина ги критикуваат француските власти, велејќи дека им требало премногу долго за да одговорат. „Првите хоспитализации се случија во јануари, а производството во фабриката не запре до 18 март. Дозволија продажба на производи и отруја неколку деца “, рече адвокат кој застапуваше едно од погодените семејства. Нестле се уште не одговорил на настаните.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО