2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

ФОТО Немири по мечот: Судир меѓу марокански навивачи и белгиска полиција

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Судири избувнаа во Брисел во неделата по победата на Мароко над Белгија на Светското првенство, при што „десетици луѓе“ ја нападнаа градската опрема и полицијата, соопшти полицијата.

Уште пред крајот на натпреварот, „десетици лица, од кои некои маскирани, предизвикаа конфликт со полициските сили во центарот на градот, со што ја загрозија јавната безбедност“, се вели во соопштението на полицијата.

Од полицијата велат дека толпата употребувала пиротехнички средства и палки, фрлала камења по полицајци и запалила семафор, а на еден пат избувнал пожар.

„Еден новинар бил погоден со пиротехничко средство во лицето“, извести полицијата, која потоа решила да интервенира со водени топови и солзавец.

Во интервенцијата учествувале околу стотина полицајци додека незадоволните ги гаѓале со камења.

Полициските сили ги повикаа жителите и навивачите да избегнуваат некои населби во центарот на градот. Станиците на метрото беа затворени, а улиците беа блокирани за да се спречат собири.

„Најостро ги осудувам инцидентите што се случија попладнево. Полицијата веќе одлучно интервенираше. Им препорачувам на навивачите да не доаѓаат во центарот на градот. Полицијата настојува да го зачува јавниот ред со сите средства“, напиша на Твитер градоначалникот на Брисел, Филип Клоуз.

„И наредив на полицијата да продолжи со административно апсење на бунтовниците“, додаде тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Приватниците си ги бараат парите, ако нема средби излегуваат на улица

Приватните превозници кои утрово протестираа пред зградата на ЈСП Скопје, доколку во следниот период не остварат средба и не се договорат за начинот на...

Нашла туѓа лична карта и си побарала брз кредит?

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Џ.Ш.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Ковачевски и Таравари ќе разговараат за проширување на мнозинството

Премиерот Димитар Ковачевски, кој истовремено е и лидер на владејачката СДСМ, во изјава за медиумите потврди дека утре ќе има средба со претседателот на...
spot_img
spot_img
spot_img