9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Фосил на ихтиосаур со недопрени ембриони извадени од глечер во Чиле

НАЈЧИТАНО

Чилеанските научници успешно откопаа еден од најкомплетните фосили на ихтиосаурус во светот, со недопрени ембриони, од глечерот Тиндал во чилеанскиот регион Патагонија.

Зачуваниот фосил на женски древен морски рептил научниците го нарекоа „Фиона“. Фосилот долг четири метри ќе им помогне на научниците да го проучуваат ембрионалниот развој на ихтиосаурусите, кои биле во морињата пред 90 до 250 милиони години.

Овој фосил „е единствениот ихтиосаурус со ембриони пронајден на планетата пред 129 до 139 милиони години“, рече Џудит Пардо, научник што го откри фосилот. „Значи, тоа е неверојатно важно.

Пардо, палеонтолог во Антарктичкиот истражувачки центар GAIA на Универзитетот Магаланес, го открил фосилот пред повеќе од една деценија, но поради екстремните временски услови, тешкиот терен и растојанието, неговото ископување било сложен логистички предизвик.

Научниците го ваделе фосилот 31 ден. Бидејќи фосилот е толку комплетен, палеонтолозите рекоа дека морале да отстранат пет блокови тешки 200 килограми за да ги задржат коските непроменети.

Фосил сега се подготвува за изложба во Природонаучниот музеј Рио Секо во јужниот дел на Чиле.

Пардо рече дека научниците откриле уште 23 примероци на ихтиосауруси за време на ископувањето, со што вкупниот број пронајдени во глечерот Тиндал достигна речиси 100, што го прави регионот едно од најзастапените и најзачуваните места за ихтиосаури на планетата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО