14.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Фосилни остатоци од човечки предци милион години постари отколку што се мислеше

НАЈЧИТАНО

Фосилизираните остатоци кои припаѓаат на некои од најстарите предци на човечката раса се многу постари отколку што првично мислеа научниците, покажа новото истражување.

Фосилните остатоци, вклучително и оние кои припаѓаат на античката пештерска жена Лејди Денс, се закопани со милениуми во јужноафриканските пештери познати како Лулка на човечката раса.

Современите методи на тестирање сега сугерираат дека првите луѓе оделе на Земјата пред помеѓу 3,4 и 3,7 милиони години.

Овие нови податоци би можеле да ја преобличат конвенционалната интерпретација на човековата еволуција. Ова значи дека сега има многу начини на кои нашите предци можеле да еволуираат во првите луѓе.

Со години, научниците веруваа дека видот Afrikanus Australopithecus, чии фосилни остатоци беа откриени во пештерите Стеркфонтејн во близина на Јоханесбург, е стар помалку од 2,6 милиони години.

Подземниот комплекс содржел остатоци од раните луѓе повеќе од кој било друг во светот – вклучително и речиси целосен череп откриен во 1947 година, кој и припаѓал на раната пештера по име г-ѓа Денс.

Судејќи според музејот Смитсонијан, видовите – кои оделе на две нозе – биле многу пониски од денешните луѓе. Мажите во просек биле високи 138 сантиметри, а жените имале просечна висина од 115 сантиметри.

Меѓутоа, новите радиоактивни техники сугерираат дека г-ѓа Денс и другите останки откриени околу неа се всушност милион години постари отколку што се мислеше, пренесува Би-Би-Си.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО