22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Форбс ја објави листата на најбогати Американки

НАЈЧИТАНО

Магазинот Форбс објави листа на најбогати жени во земјата, кои постигнале богатство и успех по сопствени заслуги. Повеќе од половина од овие жени го зголемиле своето богатство во последните неколку дена, а добра третина изгубиле дел од него.

На листата има и различни ѕвезди, од актерката Сандра Булок до пејачката Ријана и секако Опра. Да ги погледнеме првите десет.

Првото место и припаѓа на Дајан Мари Хендрикс, милијардерка, претприемач и филмски продуцент. Таа стана деловен партнер со нејзиниот починат сопруг Кен во летото 1975 година, откако тој работеше како кровџија, а таа како продавач на монтажни куќи. Седум години откако ја основала компанијата ABC Supply, која продава покриви, прозорци и други градежни елементи за станбени и деловни објекти. Нејзиниот имот е вреден 12,2 милијарди американски долари, а Хендрикс беше и финансиски советник во претседателската кампања на Трамп.

Втора на листата е Џудит Р. Фокнер, основач на Epic Systems, компанија за здравствени софтвери. Компанијата на Фокнер е основана во 1979 година, а во 2013 година Форбс ја прогласи за највлијателна жена во здравството. Нејзината компанија се грижи за софтвер за сите најголеми здравствени институции во Америка. Данс вреди 6,7 милијарди долари.

Џуди Лав е на третото место на листата, со имот вреден 5,2 милијарди долари. Заедно со мојот сопруг Том, Џуди ги отвори Love’s Travel Stops & Country Stores. Првата филијала што ја отворивте беше на бензинската пумпа во Ватонга, за која позајмивте пет илјади од родителите на Том. Денес, трговската компанија има повеќе од 590 филијали во 41 американска држава.

Џонел Хант е на четврто место со 4,3 милијарди, транспортниот бизнис и донесе богатство. Местото го дели со Марион Илич, основачот на Little Caesars Pizza. Меѓу познатите имиња, највисоко е Опра Винфри, која е на опашката на десетката. Имотот на медиумскиот гигант се проценува на 2,3 милијарди.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО