22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Форбс: Обновувањето на тргувањето на Московската берза го зголеми богатството на најбогатите

НАЈЧИТАНО

Богатството на 20-те најбогати Руси на денот на повторното отворање на тргувањето на Московската берза на 24 март, се зголемило за 14,1 милијарди долари, пресмета Форбс.

Богатството на првите 20 милијардери го процени Форбс врз основа на заклучните цени на акциите на нивните компании со кои се тргуваше вчера, во споредба со вредноста на средствата пријавени по затворачките цени на претходниот трговски ден, 25 февруари.

Лидери во апсолутниот раст на богатството се косопствениците на гасната компанија Новатек Леонид Микелсон и Генадиј Тимоченко. Богатството на Мајкелсон вчера порасна за 2,5 милијарди долари на 20,6 милијарди долари, а на Тимоченко за 2,3 милијарди долари на 17,5 милијарди долари. Акциите на Новатек поскапеа за речиси 6 отсто во четвртокот, благодарение на поскапувањето на бензинот.

Богатството на косопственикот на Норилск Никел Владимир Потанин се зголеми за 1,9 милијарди долари – пред отворањето на тргувањето беше проценето на 21,7 милијарди долари, а на крајот на тргувањето веќе беше 23,6 милијарди. Причината може да биде наглиот раст на цените на никелот, чиј еден од најголемите светски добавувачи е Норилск никел. Само во последните два дена металот поскапе за вкупно 32 отсто, пишува Форбс.

И богатството на главниот сопственик на нафтената компанија Лукоил, Вагита Алекперова вчера значително се зголеми, за речиси 1,5 милијарди долари, на 19,5 милијарди.

Сулејман Керимов ја затвора првата петорка во апсолутен раст: неговото семејство поседува контролен удел во компанијата за ископување злато Polyus. Акциите на Polyus се зголемија за 10,6 отсто за еден ден, а семејното богатство за 1,25 милијарди долари, на 11,4 милијарди долари.

Процентуално, како и апсолутен, најголем добитник е Генадиј Тимоченко (+15,4 проценти), а вториот сопственик на производителот на ѓубрива ФосАгро Андреј Гуриев: богатството на неговото семејство се зголеми за 15,3 проценти за еден ден, на 7,32 милијарди долари.

Тргувањето на Московската берза се одржа вчера за прв пат од 25 февруари. Ден претходно берзата го затвори тргувањето со пад на индексот на рубљата за една третина, додека индексот РТС деноминиран во долари тогаш падна за 38 отсто. Вака пазарите реагираа на најавата на претседателот Владимир Путин за почеток на „специјална операција“ во Украина.

Индексот на Московската берза вчера порасна за 4,4 отсто, на 2.579 поени, додека РТС падна за 9 отсто.

Од минута во минута го следиме текот на настаните во Украина ТУКА.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО