26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Фон дер Лајен предлага да се гласа со квалификувано мнозинство за прашања од надворешната политика

НАЈЧИТАНО

ЕУ мора да биде способна побрзо да одговори на геополитичките настани и треба да се стави крај на барањето за едногласност во одлуките за надворешната политика, изјави вчера претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за бриселското издание на Politico.

– Треба да преминеме на гласање со квалификувано мнозинство во надворешната политика – рече Фон дер Лајен во интервју за мала медиумска група организирана од нејзината канцеларија пред самитот на Европскиот совет оваа недела на кој се очекува да им се додели кандидатски статус на Украина и на Молдавија.

Фон дер Лајен одговараше на прашање на Политико дали и како ЕУ може да го промени процесот на одлучување, кој најчесто бара едногласност, за да ги прими потенцијалните нови членки, меѓу кои се Албанија, Црна Гора, Северна Македонија и Србија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО