2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Фон дер Лајен: ЕУ да формира специјален суд за руските злосторства во Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Европската унија планира да формира специјален суд кој ќе ги суди „руските злосторства“ во Украина и ќе ги користи замрзнатите руски средства за обнова на Украина, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

„Продолжувајќи да го поддржуваме Меѓународниот кривичен суд (со седиште во Хаг), предлагаме формирање на специјален суд поддржан од Обединетите нации за истрага и гонење на злосторствата на руската агресија“ против Украина, рече Фон дер Лејен во видеото објавено на Твитер.
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неколку наврати побара формирање таков суд.

„Подготвени сме да почнеме да работиме со меѓународната заедница за да добиеме најголема можна меѓународна поддршка за тој суд“, рече Фон дер Лајен.

Таа исто така рече дека Европската комисија има намера да ја натера Москва да плати за материјалното уништување во Украина.

„Заедно со нашите партнери ќе се погрижиме Русија да плати за уништувањето што го предизвика со користење на замрзнатите средства на олигарсите и средствата на нејзината централна банка“, рече Фон дер Лејен.

ЕУ веќе блокираше 300 милијарди евра резерви на руската централна банка и замрзна 19 милијарди евра средства на руските олигарси, потсети Фон дер Лајен.

„На краток рок, би можеле да формираме… структура за управување со овие средства и нивно инвестирање. Тие средства подоцна ќе ги искористиме за Украина“, изјави Урсула фон дер Лајен.

Кога ќе се укинат санкциите, тие средства треба да се искористат за Русија да плати компензација за штетата направена во Украина, додаде претседателот на Европската комисија.

„Ќе работиме на договор со нашите меѓународни партнери за да го овозможиме тоа. И заедно можеме да најдеме правни средства за да го оствариме тоа“, рече таа.

Таа рече дека повеќе од 20.000 украински цивили и повеќе од 100.000 војници се убиени од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари оваа година, а штетата што ја претрпел Киев се проценува на 600 милијарди евра.

„Русија треба да плати за овие страшни злосторства“, рече фон дер Лајен.

Чешката Република, актуелното претседавач со ЕУ, уште во септември објави дека го поддржува формирањето на специјален суд по откривањето на стотици тела закопани во Изум, град кој Украинците им го вратија на Русите на истокот на земјата.

Во септември формирање на таков трибунал побараа и балтичките земји.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат пред Владата

Асоцијацијата за цистична фиброза на 4 февруари (сабота) пред Влада со почеток во 12:00 часот ќе одржи протест. – Борбата продолжува со надеж дека ќе...

Шојгу најави реформа со нови 350.000 војници

Реформа со која Русија треба до 2026 година да регрутира нови 350.000 војници најави Кремљ, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја оправда...

Руски „Искандер“ ги уништи сите, но светилиштето остана недопрено!

На социјалните мрежи се појави видео на кое наводно се гледа уништување на украински борбени возила и опрема во близина на Изјум. Наводно, Украинците паркирале...
spot_img
spot_img
spot_img