5.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Фон дер Лајен го најави деветтиот пакет санкции

НАЈЧИТАНО

Европската унија го подготвува деветтиот пакет санкции против Русија, како одговор на нападот на Москва врз Украина, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

– Работиме напорно на тоа да ја удриме Русија онаму каде што ја боли, за дополнително да ја намалиме нејзината способност да води војна против Украина и денес можам да објавам дека работиме со полна пареа на деветтиот пакет санкции – рече Фон дер Лајен за време на посетата на Финска.

Таа изрази уверување дека многу брзо ќе биде одобрено глобалното ограничување на цената на руската нафта со Г7 и другите големи партнери.

– Нема да се смириме додека Украина не ја однесе победата над Путин во неговата варварска војна – рече претседателката на ЕК.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО