0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Фоките им помагаат на јапонските истражувачи да собираат податоци на Антарктикот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Фоките со мала кацига со антена закачена на главата несомнено изгледаат необично, но тие се од непроценлива вредност за јапонските истражувачи.

Осум Веделови фоки им помагаат да ја истражуваат водата под дебелата ледена покривка на Антарктикот, а секоја носи уред за следење од 580 грама на главата.

Како дел од проектот спроведен помеѓу март и ноември 2017 година, кога на Антарктикот владее зима, јапонските научници опремија осум фоки од Ведел со сензори за спроводливост, температура и длабочина.

Уредот што го носат пломбите на главите им овозможува на научниците да соберат различни податоци, како што се температурата на водата или нивото на морската сол во екстремно тешко достапните области.

Водачот на проектот Нобуо Кокубун изјави за Ројтерс дека таквото истражување им помага на научниците да ги следат моделите на однесување на животните и придонесува за знаење за екологијата.

„Во текот на летото можеме да стигнеме до мразокршачите на Антарктикот. Таму спроведуваме истражување и собираме важни податоци. Сепак, во текот на зимата, ваквите проекти е невозможно да се спроведат во многу тешко достапни области“, објасни јапонскиот научник.

„Но, екстремните временски услови не им пречат на антарктичките фоки, поради што ги вклучивме во нашето истражување.

Досегашните податоци успешно собрани од седум фоки со сензори, покажаа дека едната била оддалечена дури 633 километри од локацијата на јапонската истражувачка станица Showa на Антарктикот, а другата нурнала на длабочина од 700 метри.

Кокубун рече дека научниците, благодарение на нивните помошници за животни, дознале дека топлата морска вода стигнала до Антарктикот од горниот дел на отворено море помеѓу март и ноември 2017 година.

Водата течеше под мразот, носејќи со себе морски суштества како крилото на Антарктикот, вид планктонски рак кој ја формира основата на целиот екосистем на Антарктикот и е главен извор на храна за фоки, китови, пингвини, лигњи, албатроси и други птици. Крилото расте до 6 см и тежи 2 грама.

Кокубун и соработниците имаат намера да спроведат понатамошни истражувања за влијанието на глобалното затоплување на крајбрежната област на Антарктикот.

Тој верува дека уредот, кој успеале да го закачат на главите на фоките, ќе може да се намали за да може да се прикачи на други животни кои живеат на Јужниот пол, како што се пингвините.

Тој објасни дека предноста на пингвините е што се враќаат на местото од каде што тргнале, а научниците можат брзо да добијат релевантни податоци. Тој додаде дека уредот може да се користи на голем број пингвини и на тој начин да покрие широка област на истражување.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img