Фламингото „одморуваат“ на езерото кај Ровињ, летаат понатаму во потоплите предели

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Фламингото „одморуваат“ на езерото кај Ровињ, летаат понатаму во потоплите предели
Луѓето во Истра во претходните денови видоа многу необична глетка за тие региони. Имено, фламингото решиле да застанат, да се одморат и да јадат, а штом ќе соберат сили, ќе го продолжат патувањето кон потоплите предели.

„Одморија“ кај езерото кај Ровињ, во рамките на природниот резерват.

Биологот Дино Бабиќ вели дека тоа не е вид кој се размножува во Хрватска, туку во Италија, Шпанија и Грција, но дека сцената секако била убава.

„Не можевме да препознаеме дали се работи за машко и женско, но претпоставуваме дека се работи за пар“, рече тој.

Извор: ENEX

Izvor: ENEX

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img