12.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

ФИФА покрена истрага за сексуална злоупотреба на момче во Габон

НАЈЧИТАНО

По сомневањата за сексуална злоупотреба на млади фудбалери во Габон, Меѓународната фудбалска федерација во вторникот покрена истрага против тројца тренери и високи фудбалски функционери во земјата.

ФИФА во вторникот покрена дисциплинска истрага против тројца тренери и еден висок фудбалски функционер во Габон поради сомневање дека сексуално злоставувале неколку малолетни фудбалери од 2021 година. Во декември минатата година беше покрената прелиминарна истрага против Патрик Асуму Еџи, селекторот на репрезентацијата до 17 години. Асуму Еџи е тренер на кадетите на оваа земја од 2017 година, а во исто време беше и во центарот на криминалната истрага во Габон.

На 17 декември, дисциплинската комисија на Фудбалскиот сојуз на Габон го суспендираше Асум Еи и го обвини за малтретирање на неколку стотици момчиња.

После тоа, ФИФА покрена дополнителна истрага против уште тројца осомничени – тренерите Трипел Мабик и Орфи Микал и претседателот на Младинската лига Серж Ахмед Момбо. Тројцата беа суспендирани на 90 дена и од ФИФА и од Габонската федерација.

Целиот случај го открија во декември 2021 година новинарите на Гардијан, кои се повикаа на сведочењата на неколку жртви чии идентитети и се познати на редакцијата на оваа редакција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО