4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

ФИФА објави каде ќе се игра Светското првенство во 2026 година.

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На церемонијата во Рокфелер центарот во Њујорк, Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) претстави 16 градови кои ќе бидат домаќини на Светското првенство во 2026 година.

Светското првенство во 2026 година за прв пат ќе се одржи во три земји, а домаќини ќе бидат САД, Канада и Мексико.

За прв пат на турнирот ќе учествуваат дури 48 репрезентации, 16 повеќе од годинава на Светското првенство, чиј домаќин ќе биде Катар.

Светското првенство ќе се игра во 11 американски градови (Атланта, Бостон, Далас, Канзас Сити, Лос Анџелес, Мајами, Хјустон, Њујорк // Њу Џерси, Филаделфија, Сан Франциско, Сиетл), два канадски (Торонто, Ванкувер) и три мексикански град (Гвадалахара, Мексико Сити, Монтереј).

„Поминавме долг пат во изборот на овие 16 градови. Ова е историски ден за споменатите градови, за сите три фудбалски федерации, но и за ФИФА“, изјави претседателот на чадор фудбалската организација Џани Инфантино.

Во конкуренција беа и Синсинати, Денвер, Едмонтон, Нешвил, Орландо и Вашингтон. / Балтимор, но отпаднаа.

„Бевме воодушевени од ненадмината конкурентност на овој процес на селекција. Ние сме исклучително благодарни не само на 16-те избрани градови, туку и на другите шест со кои со нетрпение очекуваме да ја продолжиме нашата соработка и да истражуваме дополнителни можности за добредојде на навивачите и тимовите да учествуваат“, додаде потпретседателот на ФИФА и претседател на Конкакафа, Виктор Монтаљани.

Повеќето стадиони имаат капацитет од повеќе од 60.000 седишта. Најмалиот е BMO Field во Торонто кој собира 30.000 гледачи, а по реконструкцијата ќе има 45.000 седишта, а најголем е стадионот Azteca во Мексико Сити со 87.523 седишта. Се уште не се знае каде ќе се игра финалето.

Сè уште треба да разговараме за ова, да направиме анализа и ќе донесеме одлука кога ќе дојде време“, додаде Инфантино.

Претседателот на ФИФА најави дека ќе се земат предвид растојанија при групирање на градовите домаќини во групи, бидејќи некои градови се оддалечени повеќе од 4.000 километри.

„Во регион како Северна Америка, мора да го имаме тоа на ум, за да се погрижиме тимовите да играат во „кластери“, каде што навивачите не мора да патуваат луди растојанија, исто како тимовите“, рече Инфантино.

Мексико досега беше домаќин на Светското првенство двапати (1970, 1986), САД еднаш (1994), додека ова ќе биде првиот домаќин за Канада.

„Светското првенство во 2026 година ќе биде најголемо досега и не може да се споредува со претходното. Мислам дека земјите домаќини сè уште не се свесни за тоа. Светското првенство во три земји ќе има огромно влијание врз целиот регион и пошироката фудбалска заедница“, соопшти ФИФА.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img