16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Финска потврди:Донесовме одлука , сакаме да влеземе во НАТО!

НАЈЧИТАНО

Финска мора да аплицира за членство во НАТО без одлагање, рекоа во четвртокот во заедничката изјава финскиот претседател Саули Ниинисто и премиерката Сана Марин.

-„Финска мора да аплицира за членство во НАТО без одлагање“, рекоа Ниинисто и Марин.

Ова е голема промена во политиката поттикната од руската инвазија на Украина.

Руската инвазија на Украина ги турна Финска и Шведска на работ да аплицираат за членство во НАТО и се откажаа од верувањето кое постои со децении дека мирот најдобро се одржува доколку страните не бидат јавно избрани.

Русија, со која Финска дели 1.300 километри граница и историја на конфликт пред 1945 година, предупреди дека ќе распореди нуклеарно оружје и хиперсонични ракети во Калининград, нејзината енклава на балтичкиот брег, доколку Финска и Шведска одлучат да се приклучат на НАТО.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО