15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Филмска приказна: Аиртон Сена почина пред 28 години

НАЈЧИТАНО

Една од најголемите спортски загуби се случи на 1 мај 1992 година, кога легендарниот Формула 1 возач Аиртон Сена беше убиен во Имола.Црните денови во историјата на Формула 1 се одржаа од 29 април до 1 мај. Рубенс Баричело прв доживеа несреќа на тренинг за Големата награда на Сан Марино. Возејќи 230 километри на час, Бразилецот удрил во заштитната ограда и завршил во болница, но за среќа преживеал. Сена веднаш го посети својот сонародник, а потоа се врати на тренинзите.

Следниот ден (30 април 1994 година) во автомобил Симтек, Роланд Раценбергер удри во надворешен ѕид додека се обидуваше да се претвори во кривината на Вилнев со голема сила на притисок, возејќи со 314,9 км/ч. Австриецот бил пренесен во медицинскиот центар во Имола, а потоа со хеликоптер во болницата Маџоре во Болоња, каде што по пристигнувањето била констатирана неговата смрт. Според подоцнежните извештаи, тој се здобил со фатални повреди, кои се наведени како официјални причини за смртта. Фрактура на базиларниот череп и руптура на аортата.

Ден пред смртта, Раценбергер го замолил својот колега Дејвид Брабам да го тестира неговиот болид, бидејќи на претходните трки бил „мачен“ од сопирачките. Колегата на Роланд од Австралија го реши проблемот по тестот на задоволство на двајцата.

Сена беше многу потресен од смртта на Раценбергер, па главниот лекар во Формула 1, Сид Воткинс го советуваше да не вози за ГП во Сан Марино. Аиртон не го слушаше. Бразилецот на 1 мај влегол во автомобил и со себе го понел австриското знаме кое имал намера да го подигне по трката во знак на почит и сеќавање на денот пред покојниот Роланд Раценбергер.

Во таа кобна недела во Имола, Сена тргна од првата стартна позиција во болидот на Вилијамс пред Михаел Шумахер, кој во тој момент се наоѓаше во болидот на Бенетон.

Трагедијата се случи на почетокот на седмата рунда. Сена го возеше болидот супериорно и ја загуби контролата над формулата со брзина од 309 km/h на вториот свиок на патеката. Потоа удрил во бетонски ѕид возејќи 211 km/h. Се се случи пред очите на Михаел Шумахер.

Бразилецот кој страдаше од формула 1 се здоби со тешки повреди на главата, а медицинската помош не пристигна толку брзо. Тој бил префрлен во болницата Маџоре во Болоња, каде набрзо била констатирана неговата смрт во 18 часот и 40 минути по италијанско време.

Водачите на Вилијамс подоцна се најдоа на суд, но беа ослободени. Најверодостојната теорија за смртта е пукањето на воланот по што Сена изгуби контрола над автомобилот. А потоа парче метал му го прободе визирот на кацигата и заврши во слепоочницата

Други теории велат дека Аиртон бил намерно саботиран и дека е извршено убиство во Имола.

Сена трипати ја освојуваше светската титула: во 1988, 1990 и 1991 година. 34-годишниот Сао Паоло забележа и 40 победи, а 39 пати се најде на подиумот. Тој започна 65 трки во кариерата од првата стартна позиција.

Еден милион луѓе присуствуваа на погребот на Аиртон Сена на 4 мај 1994 година во Бразил.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО