1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Филмот Перо на Козолет е почит на животот, кариерата и стравовите на Петр Мусевски

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во Ротердам започна 52. Меѓународен филмски фестивал, каде светската премиера ќе има филмот на Дамјан Козолет, Перо. Режисерот го посвети на актерот Петр Мусевски, кој глумеше во неколку негови филмови, а заедно сакаа да снимат документарен филм за актерот и неговите демони. Фестивалот, кој се фокусира на независни филмови, ќе трае до 5 февруари.

Вкупно, во Ротердам ќе бидат прикажани околу 400 долгометражни, средно и кратки филмови. Меѓу гостите се очекуваат имиња како Дарен Аронофски, Џералдин Чаплин и Улрих Зајдл. Фестивалот ќе биде отворен вечерва со филмот „Мунк“, во кој независниот норвешки автор Хенрик Мартин Далсбакен навлезе во животот на уметникот Едвард Мунк и, според официјалната веб-страница, создаде многу повеќе од типичен биографски филм. Тој го толкуваше авторот на познатиот Крик со различни актери кои ги прикажуваа многуте страни на Мунк: „намерен аутсајдер, сексуален авантурист, слободен мислител, генијалец и многу повеќе“.

Филмот на Козолет, Перо, кој светската премиера ќе ја има во Ротердам, организаторите на фестивалот го опишаа како документарен хибрид. Режисерот му го посвети на починатиот актер Петар Мусевски, со кого соработуваше уште од филмот „Резервни дели“ од 2003 година. Филмот е омаж за животот, кариерата и стравовите на Мусевски. Се состои од 5 дела, секој во различен жанр и секој на свој начин зборува за актерот кој глумел во многу меѓународни успешни филмови, покрај Дело освобај и Словенка на Козолет, Леб и млеко на Јан Цвитковиќ и Углашевање на Игор Штерко.

Актерот и неговите демони
Козоле и Мусевски почнаа да го подготвуваат кон крајот на 2019 година за да зборуваат за актерот и неговите демони. На почетокот на пандемијата на Ковид-19, Мусевски потоа изврши самоубиство. „Не снимавме рамка. Прво, решив дека овој филм нема да се случи. Но, сепак почувствував потреба да го снимам. Со него да се прости од Перот. За време на снимањето, сфатив дека ова не е само филм за Перо, туку и филм за мене и за нас, и дека не само што си замина еден добар пријател, туку и општеството и светот во кој верувавме исчезнуваат“. За СТА изјави Козоле, која досега учествувала на холандскиот фестивал со два филма – Засекогаш и Словенка. Неговиот нов филм ќе биде прикажан во официјална селекција во рамките на програмата Cinema Regained.

***

Ако имате самоубиствени мисли или ако доживувате ментална вознемиреност, побарајте помош од вашиот општ лекар или телефонски линии за помош кои обезбедуваат стручна помош. Ако вознемиреноста е многу тешка, јавете се на 112.

ТОМ телефон
Секој ден од 12:00 до 20:00 часот.
Телефон: 116 111

Психијатриска клиника Љубљана – Повик во ментална неволја

Секоја вечер помеѓу 19 и 07 часот.
Телефон: (01) 520 99 00

Телефоните на Самаријан и Сопотник
24 часа на ден.

Телефон: 116 123

СОС телефон за жени и деца жртви на насилство
24 часа на ден.
Телефон: 080 11 55

Центар за психолошко советување Посвет
Телефон: 031 704 707

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img