16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Фејсбук исклучува една опција за да се фокусира на развој на друга

НАЈЧИТАНО

Покрај објавувањето на новите цели, Мета и официјално потврди дека службата ќе се пензионира на 1 октомври 2022 година.

Фејсбук го затвора купувањето во живо, пренос во живо што им овозможува на креаторите на содржини да емитуваат во живо и да продаваат производи на публиката. Функцијата ќе се повлече на 1-ви октомври оваа година, а Facebook вели дека исклучувањето е дел од иницијативата да се префрли фокусот на Reelse.„Како навиките за гледање на потрошувачите се префрлаат на кратко видео, ние го префрламе фокусот на Facebook и Instagram на Reelse, производот на Meta за кратки видеа“, пишуваат од Мета. Треба да се напомене дека иако купувањето во живо исчезнува од Фејсбук, тој останува активен на Инстаграм, објаснува Верџ.

„Live Shopping“ првпат беше лансиран во Тајланд во 2018 година како потенцијален прилив на приходи за Facebook. За инфлуенсерите, оваа алатка овозможи преноси во кои тие продаваат производи, било преку нивната продавница или продавницата на соработниците. Фејсбук ја промовираше функцијата на поширока публика во 2020 година, во исто време започна и посветен таб за купување. Иако купувањето во живо продолжува да привлекува клиенти во Кина, остатокот од светот не го покажува истото ниво на ентузијазам – дури и TikTok објави дека исклучува слична функција во САД и Европа.

Исклучувањето на купувањето во живо покажува дека Facebook се повеќе се приклонува кон форматот на кратко видео популаризиран од кинеската конкуренција. Фејсбук дури размислува да ја претвори платформата во систем управуван од алгоритам – нешто слично на TikTok. Имаме слично сценарио на Instagram, каде што сите видеа станаа дел од Reels.

Акцентот на Reelse предизвика загриженост кај многу постоечки корисници кои ја користат апликацијата за споделување фотографии. Шефот на Инстаграм Адам Мосери го коментираше неговото незадоволство, а компанијата подоцна реши да го ублажи ненадејниот чекор кон „тиктокизација“, пренесува Тпортал.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО