17.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022

Фетел: Енергетската криза го покренува прашањето за одржување на трки

НАЈЧИТАНО

Возачот на Формула 1, Себастијан Фетел, гостуваше во програма на британска телевизија, со различни гости од светот на економијата и политиката, а теми на разговор беа бројните проблеми на глобално ниво, ставајќи голем акцент на енергетската криза.

Четирикратниот светски шампион во Ф1 веќе неколку години се занимава со теми како климатските промени и енергетската криза.

Во студиото го прашале дали е лицемерен кога зборувал за овие проблеми, со оглед на тоа што се занимава со спортови кои голтаат гасови.

„Да, потполно сте во право кога се смеете бидејќи тоа прашање си го поставувам секој ден. Јас не сум светец. „Многу сум загрижен кога станува збор за иднината, особено за овие теми кога станува збор за енергетската и енергетската зависност и каде одиме во иднина“, рече Германецот, а потоа продолжи:

„Има одредени работи кои се под моја контрола, како и оние кои не се. Мојата страст се автомобилите. Сакам да возам, но кога ќе излезам од автомобилот, се разбира, размислувам дали е правилно. Дали патувате низ светот, трошите ресурси?

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО