8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Федерер утре на Лејвер купот ќе го одигра последниот натпревар во својата блескава кариера и тоа во двојки со својот голем ривал Рафаел Надал

НАЈЧИТАНО

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња Роџер Федерер утре на Лејвер купот ќе го одигра последниот натпревар во својата блескава кариера и тоа во двојки со својот голем ривал Рафаел Надал, соопштија денеска организаторите во Лондон. 

Федерер и Надал ќе настапат заедно против американските тенисери Џек Сок и Франческо Тиафо со што Швајцарецот ќе стави крај на својата професионална кариера на 41-годишна возраст. 

Освојувачот на 20 грен – слем титули го замоли селекторот на тимот на Европа, Бјорн Борг, да го пријави за настап само во двојки во дуелот против остатокот на светот. 

Во тимот на Европа, покрај Федерер и Надал, се и Новак Ѓоковиќ, Стефан Циципас, Енди Мареј и Каспер Руд, додека Матео Беретини има статус на резерва. 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО