9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Федерер: Мило ми е што сум во приказната за КОЗИ, ќе останам во тенисот

НАЈЧИТАНО

Се ближи последниот меч во кариерата на Роџер Федерер, но Швајцарецот вели дека ќе остане во тенисот и по пензионирањето, вака или онака.

„Мислам дека Борг не се врати на Вимблдон 25 години по неговото пензионирање. На некој начин, тоа е срам за секој љубител на тенисот. Тоа е сосема прифатливо – неговиот живот, неговите причини – но јас нема да бидам тој човек. Чувствувам дека тенисот ми даде многу, тука сум долго време, се заљубив во многу работи“, изјави Федерер и додаде:

„Сакам повторно да гледам луѓе, затоа сакав да им дадам до знаење на фановите дека повторно ќе ме видат, но ќе видиме во кое својство. Треба уште малку да размислам, да си дадам време. Пред неколку недели дури размислував да коментирам за тенисот, за кој никогаш порано не бев заинтересиран“.

Подготвени за борба со светот 👊🤳 @CasperRuud98 @andy_murray @DjokerNole @cam_norrie @steftsitsipas pic.twitter.com/tXeHuQKVvi

— Роџер Федерер (@rogerfederer) 21 септември 2022 година
Роџер истакнува дека тенисот го остава во добри раце.

„Жал ми е што немав шанса да играм со Алкараз, уживав на УС Опен. Реков дека ќе се појават нови ѕвезди, тој е еден од нив. Тренирав со него еднаш на Вимблдон кога беше јуниор, добро се снајде. Потоа се префрлив со неговиот тренер Ферер, тој не ја промаши топката, сепак можеше да игра“.

На Лејвер купот во Лондон, Федерер ќе игра заедно во Тим Европа со своите најголеми ривали Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ кои го надминаа по бројот на грен слем титули.

„Мило ми е што сум во приказната за КОЗА. Еден од моите најдобри моменти беше кога го соборив рекордот на Сампрас и го зедов 15-тиот слем со него на трибините. Сè што е завршено беше бонус. Не ми требаат сите рекорди за да бидам среќен“, заклучува 41-годишниот Федерер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО