8.3 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Федерер вели дека во иднина ќе биде полесно да се игра тенис

НАЈЧИТАНО

Дваесеткратниот грен слем шампион Роџер Федерер верува дека во иднина некој тенисер ќе може да го повтори или подобри неговото достигнување на големите турнири. 

– Сега терените се побавни. Темпото во салите не е исто како порано. Тогаш топката се одбиваше со молскавична брзина – како од дрво. Затоа, верувам дека во иднина многу повеќе тенисери ќе освојат пет или повеќе Грен слема. Сигурен сум дека ќе има тенисери со повеќе од 20 Грен слем титули во следните неколку години. Но, не сакам да издвојам некој конкретно -, го цитира Федерер Тенис Мејџорс. 

Федерер викендот на Лејвер купот го одиграа својот последен меч во богатата кариера и е еден од тројцата (заедно со Новаќ Ѓоковиќ и Рафаел Надал) најдобри тенисери на светот во последните петнаесетина години. 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО