16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Федералното обвинителство го истражува Трамп

НАЈЧИТАНО

Канцеларијата на федералното обвинителство истражува дали поранешниот американски претседател Доналд Трамп погрешно постапувал со доверливи записи кои завршиле во неговата резиденција на Флорида, објави Њујорк Тајмс, пренесува Ројтерс.

Истрагата беше покрената откако Националната управа за архиви и евиденција откри дека пронашла 15 кутии со документи, вклучително и доверливи записи што Трамп ги однел на својот имот Мар-а-Лаго кога ја напуштил Белата куќа во јануари 2021 година.

Според Ројтерс, властите побарале и интервјуа со луѓе кои работеле во Белата куќа во последните денови од владеењето на Трамп.

Трамп претходно потврди дека се согласил да врати одредени записи во архивите, нарекувајќи го „нормален и рутински процес“.

Сојузниот закон за претседателски досиеја на САД бара чување писма, писма, белешки, е-пошта, факсови и други писмени комуникации кои се однесуваат на официјалните должности на претседателот.

Петмина републиканци од Конгресот беа повикани да сведочат за нападот на Капитол

Во исто време, водечкиот републиканец во Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти и уште четворица претставници на таа партија добија повици во четвртокот да сведочат од комисијата што го истражува нападот на приврзаниците на Доналд Трамп врз Капитол на 6 јануари 2021 година.

Комисијата за истрага на нападот во Капитол објави повици да се обиде да го обезбеди сведочењето на пратениците откако тие одбија доброволно да соработуваат.

Мекарти им рече на новинарите во четвртокот дека истрагата на Комитетот е „нелегитимна“, но не одговори на прашањата дали ќе одговори на повикот.

Други републикански пратеници кои добија повици беа Џим Џордан, Мо Брукс, Скот Пери и Енди Бигс. „Целата работа е шарада“, рече Пери за повиците.

Информации за настаните кои довеле до нападот

Поддржувачите на поранешниот републикански претседател Трамп упаднаа во зградата на Капитол во знак на протест додека Конгресот ја потврди победата на демократот Џо Бајден на изборите во ноември 2020 година.

Комитетот се обидува да утврди што направи Трамп додека илјадници негови поддржувачи ја напаѓаа полицијата и го вандализираа Капитол.

Демократскиот пратеник Бени Томпсон во соопштение рече дека петте републиканци кои ги примиле повиците имаат информации за настаните што довеле до нападот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО