Фајон во официјална посета на Босна и Херцеговина: Треба да ја прифатите продолжената рака на ЕУ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Министерката за надворешни работи на Словенија Тања Фајон денеска е во официјална посета на Босна и Херцеговина. Таа се сретна со министерката за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисера Турковиќ, на која разговараа за билатералните односи на двете земји, трговијата и кандидатскиот статус на Босна и Херцеговина.

Министерката Турковиќ истакна дека и е драго што министерката Тања Фајон е во посета на Сараево и БиХ.

„Ова е прва официјална посета на министер за надворешни работи откако БиХ доби кандидатски статус. Би сакал да и се заблагодарам на министерката Фајон за нејзините несебични напори да добие кандидатски статус на БиХ. Благодарните граѓани на БиХ ќе го паметат ова затоа што ова е поддршка што дојде во тешки околности. Кандидатскиот статус претставува јасен пат за БиХ и нејзините граѓани, а нам ни останува да ги исполниме приоритетите поставени за кандидатски статус. Наша должност е да ја исполниме што е можно поскоро. Успеавме да ја усогласиме нашата надворешна политика со надворешната политика на ЕУ што е можно повеќе, а процентот драстично се зголемува. Словенија континуирано го поддржува нашиот пат кон ЕУ. Госпоѓа Фајон беше некој што преку Европскиот парламент му даде сила и работа на овој народ“, вели Турковиќ.

Се разговараше и за процесот на формирање влада по изборите и за заканите за стабилноста на регионот и зајакнувањето на руското влијание.

„Ја запознав како што тече процесот на формирање влада по изборите, кој ќе заврши многу брзо и очекуваме новите сили да преземат нови активности за исполнување на приоритетите. Разговаравме и за обидите за продлабочување на поделбата на БиХ и се надеваме дека тоа ќе биде надминато. „Откако високиот претставник го смени Изборниот закон, се надевам дека ќе ги спроведат одлуките на Уставниот суд и дека на кредибилен начин ќе преземат мерки за санкционирање на оние кои ги прекршуваат одлуките на Уставниот суд“, рече таа.

Тие ја истакнаа и важната надворешно-трговска размена на земјите, која постојано се зголемува. Фајон истакна дека Босна и Херцеговина треба да ја прифати продолжената рака на ЕУ.

„Мило ми е што денеска сум во Босна и Херцеговина во Сараево и што сум тука за првпат да зборувам во времето кога ЕУ и додели на БиХ кандидатски статус и тоа е голем чекор кон ЕУ. Сакам да ви кажам да ја искористите можноста што ви е дадена. Очекувам да биде прифатена подадената рака на ЕУ БиХ. По доделувањето на кандидатскиот статус, институциите на БиХ ќе треба да исполнат 14 клучни приоритетни задачи. Тој особено ќе работи на владеењето на правото и слободата на медиумите. Разговаравме и за билатералните односи. Имаме околу 100 компании со словенечки капитал во Босна и Херцеговина. Размената на стоки се зголемува и изнесува околу половина милијарда евра. Денеска ќе се сретнам со претставници од бизнисот, со академската заедница за да се подобри соработката“, рече Фајон.

Тања Фајон наскоро ќе се сретне со членовите на Претседателството на БиХ, академската заедница и бизнисмени во Сараево.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img