2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Фајзер повлекува некои серии на лекови за крвен притисок поради присуство на канцерогени

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Компанијата Pfizer соопшти дека доброволно повлекува пет серии од своите таблети за крвен притисок Accupril, откако открила покачени нивоа на потенцијален агенс во лек кој предизвикува рак.

Производителот на лекови рече дека не знаел за какви било извештаи за несакани дејства поврзани со повлечените серии, кои биле дистрибуирани во Соединетите Држави и Порторико од декември 2019 до април 2022 година.

Pfizer Canada, исто така, ги отповика сите серии од три дози Accupril откако откри дека истата нечиста супстанција е над дозволеното ниво.

Компанијата соопшти дека не постои директен ризик за пациентите кои го земаат овој лек, во кој е пронајден агенс, нитрозамин.

Нитрозамините се вообичаени во водата и храната, но изложеноста над прифатливите нивоа со текот на времето може да го зголеми ризикот од рак.

Минатиот месец, Pfizer повлече и некои серии на друг лек за крвен притисок Accuretic и две одобрени поевтини верзии поради присуството на можен канцероген.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Месечно зголемување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, при што во декември таа изнесува 4,44%.  Просечната каматна стапка на вкупните депозити исто така бележи раст...

Дикаприо нов вид змија именувал по својата омилена жена

Холивудскиот актер Леонардо Дикаприо на новооткриениот вид змии му дал име по својата омилена жена. Актерот и екологист ја доби честа да именува нов...

Високи нивоа на микропластика откриени во операционите сали

Научниците открија високи нивоа на микропластика во операционите сали како резултат на „неверојатно високата“ количина пластика за еднократна употреба што се користи во современите...
spot_img
spot_img
spot_img