-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Фара 30 години користи туѓо име: Татко му го убија, го киднапираа, беше слуга…

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Британскиот тркач на долги патеки Мохамед Фарах (39) за прв пат во документарен филм на Би-Би-Си откри дека живее под лажно име и дека неговото вистинско име е Хусеин Абди Кахин.

„Вистината е дека јас не сум тоа што мислиш дека сум. Тоа е тајна што ја носам во себе од детството“, изјави четирикратниот олимписки шампион во атлетика и татко на четири деца. Сомалиската ѕвезда рече дека е роден како Хусеин Абди Кахин во регионот кој оттогаш стана главно независен како Сомалиленд, и спротивно на претходните тврдења дека дошол во Велика Британија со своите родители како бегалец од Сомалија, Фарах откри дека неговите родители никогаш не живееле во Велика Британија. .

Неговиот татко бил убиен во граѓанската војна кога Фарах имал четири години, а исто така бил разделен од мајка му. Тој конечно дојде во Британија од Џибути на деветгодишна возраст. На Островот го донела жена која досега не ја запознал, а потоа морал да ги чува другите деца во Велика Британија.

„Незаконски ме донесоа во Велика Британија под името на второто дете на Мохамед Фара“, изјави врвниот спортист, објаснувајќи дека бил принуден да работи како слуга.

Спортистот не знае ништо за судбината на вистинскиот Мохамед Фара. Но, се надева дека е добро, додаде тој. Адвокатот на Фара во документарецот предупредува дека тој би можел да го загуби британското државјанство како резултат на откритијата.

Фара рече дека неговите сопствени деца го инспирирале јавно да ја открие неговата лична приказна.

Тоа е главната причина зошто ја открив мојата приказна бидејќи сакам да се чувствувам нормално и не сакам постојано да чувствувам дека нешто ме тежи“, изјави олимпискиот победник. Фара доминираше на средните патеки на Олимписките игри во Лондон 2012 и Рио де Жанеиро 2016. На двете игри освои дури четири злата на 5.000 и 10.000 метри.

Во последниве години, Фара се фокусираше на маратонските трки, но имаше многу проблеми со повреди, а минатиот јуни на квалификациската трка во Манчестер конечно го погреба својот сон за четврти настап на Летните олимписки игри во Токио 2020 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img