2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Уште колку снег може да очекуваме и каде ќе биде најмногу?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најголем дел од снегот падна во текот на ноќта и претпладне во Долењско, Нотрањско и Кочевско, на места е измерена снежна покривка и до 30 сантиметри. Снегот ќе продолжи во текот на денот и ноќта во вторник и ќе се шири кон север. На границата со Австрија, во Корушка и во областа Марибор Похорје може повторно да падне снег колку што веќе паднал.

Во ноќните часови најизразени настани, што се однесува до врнежите, имаа на југот, југоисточно од Словенија, каде најмногу врнеше снег. Во низините, во Бела Краина и во околината на Кршко, снег помешан со дожд, изјави дежурниот метеоролог Блаж Штер.

Во Долењско, Нотрањско и Кочевско веќе подолго време не врне толку силен снег како денеска. Најголемиот дел паднал и до 30 сантиметри. Како што ни објасни Штер, проблемот е што снежните врнежи биле придружени и со силен ветер, така што податоците не се нужно точни, особено на повисоките места.

Во Велики Лашче е измерена снежна покривка со дебелина од 26 сантиметри, а во Новеместо наврнале 21 сантиметар снег. На подрачјето на Долењска во просек наврнале околу 20 сантиметри снег или сантиметар повеќе.

Снег падна и во Нотрањска, каде во Постојна наврнаа околу 15 сантиметри, а во Врхника 13 сантиметри.

Кон Горењска барем во пониските предели и во Љубљанскиот слив снег се меша со дожд. Како што рече дежурниот метеоролог Стер, никогаш немало пообилни врнежи од снег. До 10 сантиметри снег наврна и во алпските котлини и во Ратече.

Снежните врнежи ќе се прошират кон северот на Словенија
Во текот на денот може да очекуваме уште малку снег, злато на оние локации каде што веќе добија пообилни пратки. Снег ќе врне главно на југот на Словенија и на повисоките места каде може да наврнат и до 20 или 30 сантиметри снег.

Како што објасни Штер, врнежите од снег потоа ќе се прошират на север во попладневните часови. „На границата со Австрија, во Корушка и во областа Похорје во Марибор, обилен снег ќе врне навечер и навечер на повисоките места“, објасни дежурниот метеоролог. Можно е да наврнат и до 30 сантиметри снег. Во пониските области, може да сметате главно на дожд.

Денеска очекуваат повеќе проблеми, но до утре наутро ситуацијата треба постепено да се смирува. Врнежите се уште нема целосно да престанат, главно ќе врне во низините, на места ќе се меша и дождот со снег, а на повисоките места ќе врне снег. Од пет до десет сантиметри снег ќе наврнат особено во Нотрањска и Кочевска.

Прочитајте повеќе: Невреме и опасно време особено во Приморска можна е појава на ветерници

Погледнете и што покажува сликата на радарот за врнежи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ова се градовите со најголем метеж – како помина Љубљана?

Љубљанци поминуваат околу 32 часа годишно во сообраќаен метеж, додека загрепчани дури два дена. Со пандемијата на Ковид-19, дури и нашите градови земаа здив неколку...

Трамп се повика на Петтиот амандман повеќе од 400 пати: „Одговорот е ист“

Објавени се видеа од поранешниот американски претседател Доналд Трамп како се брани пред американското обвинителство поради наводни контроверзни деловни практики во неговата организација Трамп....

Руски новинар осуден во отсуство на осум години затвор за „лажни вести“

Истакнатиот руски новинар Александар Невзоров во средата беше осуден во отсуство на осум години затвор, откако судот во Москва го прогласи за виновен за...
spot_img
spot_img
spot_img