2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Уште една дојава за пантер. Сега, велат, е видена во Врбас!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во неделата попладне и дивоводителите го истражиле теренот поради дојава дека овој пат во Врбас во Војводина бил забележан пантер за чие присуство властите пред 17 дена предупредиле.

Покраинската инспекција за заштита на животната средина во текот на попладнето добила видео и дојава дека во близина на шеталиштето Шлајз во Врбас е забележан пантер, јавува РТС.

Дивечниците беа испратени да го испитаат теренот за можни индиции. Засега ништо не е забележано, а сите надлежни служби се во готовност до дополнително известување.

На социјалните мрежи се појавија фотографии од распарченото куче на сопственикот. Сепак, од увидот велат дека не биле известени за пронаоѓањето на трупот на кучето.

Инспекторката апелира да не се паничи. Во моментов нема услуга која го пребарува теренот.

И вчера до инспекцијата за заштита на животната средина пристигнала видео снимка која ја испратил жител на селото Фекетиќ, но не е пронајдена трага што би укажувало на присуство на црн леопард или пантер.

Јавното претпријатие Војводинашуме на 10 ноември објави предупредување за појава на црн пантер на територијата на општина Апатин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img