0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Уште еден чекор на Украина кон ЕУ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

За нешто повеќе од една недела Украина го пополни прашалникот за членство во Европската унија. Прашалникот ќе биде испратен во Брисел, каде што ќе биде разгледан од Европската комисија.Откако аплицираше за членство во ЕУ набргу по почетокот на руската инвазија, Украина го пополни прашалникот за членство во ЕУ, изјави заменик-шефот на кабинетот на украинскиот претседател. Сега останува на Европската комисија да го оцени прашалникот.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен му предаде прашалник за членство на Украина во Унијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на нејзината посета на Киев на 8 април, а Зеленски најави дека истиот ќе биде завршен за една недела. Претседателот на Европската комисија веќе најави во Киев дека почетокот на процесот за членство во случајот со Украина може да биде побрз.

Сега кога Украина ја заврши својата работа и го пополни прашалникот, на ред е Европската комисија да ги разгледа одговорите и да даде мислење. Во Киев, според заменик-шефот на Кабинетот на претседателот, се разбира, сакаат позитивни критики. Сепак, земјите од Унијата ќе го имаат последниот збор за тоа дали Украина ќе добие кандидатски статус за ЕУ. Украина сака да добие статус на јунскиот Европски совет. Ако и кога Украина стане кандидат за членство во Европската унија, ќе следат пристапни преговори.Вучиќ: Украина и една од земјите на ЕУ шират лажни информации за бомби во авиони

По руската инвазија на 24 февруари, Грузија и Молдавија, покрај Украина, поднесоа барање за членство во ЕУ. Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји, во април им предаде прашалник за членство во ЕУ на земјите кои се сцена на таканаречените замрзнати конфликти – Придњестровје во Молдавија и Јужна Осетија и Абхазија во Грузија.

На одделни состаноци со молдавскиот министер Нику Попеску и грузискиот министер Илија Дарчијашвили, Вархеји рече дека прашалникот е првиот чекор во изготвувањето на мислењето на комисијата, според СТА. „Како што веќе рековме, ние сме подготвени да ја спроведеме постапката многу брзо. Значи, колку побрзо одговорите на прашањата, толку побрзо ќе можеме да подготвиме мислење“, рече комесарот, според новинската агенција.

Земјите кандидати за членство во Европската унија се Албанија, Црна Гора, Северна Македонија, Србија и Турција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img