14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Ученичка од Тексас сведочи за страшниот масакр

НАЈЧИТАНО

Преживеанa ученичка од четврто одделение од недоамнешното масовно пукање во училиште во Тексас во САД, пред американските пратеници изјави дека откако напаѓачот ги убил нејзината наставничка и пријателите, таа намерно се намачкала со крв во очајнички обид да преживее, јавува Ројтерс.

– Тој ѝ кажа на мојата наставничка „добра ноќ“ и ја застрела во глава – рече 11-годишната Мија Сериљо во претходно снименото интервју, пуштено за Комитетот за надзор и реформи на Претставничкиот дом.

– И потоа застрела некои од моите соученици и белата табла – рече таа, додавајќи:

– Тој пукаше во мојот пријател што беше до мене … и мислев дека ќе се врати во собата. Ја земав крвта и ставив сѐ на мене.

Младата девојка рече дека стравува дека такво насилство може пак да ѝ се повтори на училиште.

 

 

Сериљо зборуваше околу две недели по пукањето од 18-годишна девојка во основното училиште Роб во Увалде, Тексас, во кое загинаа 19 нејзини соученици и двајца учители. Серијата масовни престрелки низ Соединетите држави во последниве недели, уби десетици и ја поттикна последната рунда разговори во американскиот Сенат за давање „црвено знаме“ за огненото оружје.

Но, двете партии во САД имаат прилично спротивставени ставови. Републиканците, на пример, ветија дека ќе го бранат правото на чување и носење оружје како што е заштитено со вториот амандман на американскиот устав.

Расплаканите родители на еден од загинатите студенти на Увалде го повикаа Конгресот да преземе тешки чекори за да ја контролира продажбата на оружје.

– Некаде таму, има една мајка што го слуша нашето сведочење… не знаејќи дека нашата реалност еден ден ќе биде нејзина, освен ако не дејствуваме сега – рече Кимберли Рубио, мајка на убиената ќерка Лекси.

Мајката на жртвата на масакрот во Бафало, наводно дело на заведен бел врховист, го праша комитетот:

– Што не е во ред со оваа земја?

Во меѓувреме, целиот дом расправаше за нацрт-законот за зголемување на минималната возраст на 21 година од 18 за купување на одредени огнени оружја и заострување на забраните за оружје што не може да се следи.

Тој предлог-закон е многу малку веројатно да помине во Сенатот, каде што ќе бидат потребни гласовите „за“ од 10 републиканци.

Демократите во минатото се обидоа да донесат опсежна легислатива за контрола на оружјето за да го запрат бранот масовни убиства, кои веќе надминаа 200 само во оваа година во Соединетите држави, плус други насилства поврзани со оружје.

Овој пат, демократите им сигнализираа на републиканците дека би биле подготвени да прифатат многу потесен прв чекор со легислатива, иако претседателот Џо Бајден повикува на построга акција, како што е забраната за јуришно оружје.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО