25.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Утрински навики кои негативно влијаат на метаболизмот

НАЈЧИТАНО

Внимавајте на утринскиот оброк да имате доволно енергија во текот на денот.

Постојат пет навики за појадок кои го забавуваат вашиот метаболизам. Веднаш штом ќе се залак од омилената храна и голтка од омилениот пијалок, телото почнува да работи на претворање на овие супстанции во енергија што може да ја искористи.
Речиси секогаш се зборува за метаболизмот кога се зборува за слабеење или за регулирање на телесната тежина, но секако е добро да се знае како да се одржи метаболизмот на здраво ниво.

Еден од главните начини на кој можете да го зајакнете метаболизмот е со одржување на здрава исхрана. Треба да се земат предвид вообичаените навики за појадок кои би можеле да го забават истиот метаболизам.

Еве само неколку од најлошите утрински навики за вашиот метаболизам:

Прескокнување на појадокот
„Иако многу луѓе мислат дека прескокнувањето на појадокот е подобро за метаболизмот, тоа е далеку од вистината – вели диететичарката Ејми Гудсон.

Замислете оган. За да почне да гори, треба да го запалите, објаснува таа. Потоа додавате мали количества дрво на секои неколку часа за да го одржите пламенот. Исто е и со метаболизмот.

„Сакате да започнете наутро со јаглехидрати и протеини богати со влакна, а потоа да додадете мали оброци и закуски во текот на денот за да го задржите тој оган“, вели Гудсон.

Неодамна беше откриено дека прескокнувањето на појадокот го нарушува деноноќниот ритам на телото, што е познато дека негативно влијае на метаболизмот и целокупното здравје.

„Ако ви треба инспирација за лесен појадок, размислете за јајца, тост од цело зрно и млеко или овесна каша со јаткасти плодови, семки и путер од јаткасти плодови во комбинација со јогурт, за да го започнете денот“, препорачува таа.

Започнете го денот со нешто слатко
„Кога наутро јадете премногу додаден шеќер, шеќерот во крвта се зголемува, а потоа опаѓа“, вели д-р Лиза Јанг. Исто така, докажано е дека додавањето шеќер, особено во форма на слатки пијалоци, го забавува метаболизмот.

Во една студија објавена во European Journal for Clinical Nutrition, откриено е дека учесниците кои се сметале за прекумерна тежина и консумирале големи количини на зашеќерени пијалоци доживеале пад на метаболизмот.

„Најздравиот појадок за метаболизмот вклучува комбинирање на хранливи материи и создавање совршена комбинација на храна, како што се протеини, здрави јаглехидрати и добри масти како оброк со омлет и додавање зеленчук и домати, или додавање авокадо за здрави масти на парче тост од цело зрно. “ вели д-р Јанг.

Само јаглехидрати
Во иста насока на незапочнување на денот со дополнителни шеќери, Гудсон предупредува дека почетокот на утрото само со јаглехидрати од секаков вид, исто така, може да предизвика скок на шеќерот во крвта.

Додека на вашето тело му се потребни јаглехидрати за енергија, ако ги јадете сами, тие често може да ви го зголемат шеќерот во крвта, што ќе предизвика негово опаѓање подоцна, што ќе ве подготви и за енергетски удар.

Наместо да јадете само јаглехидрати, Гудсон предлага да го балансирате појадокот со протеини.

„Протеините помагаат да се чувствувате сити побрзо и да останете сити подолго по оброкот, бидејќи во споредба со јаглехидратите и мастите, потребно е најдолго да се разградат“, објаснува таа.

Додавањето протеини може да помогне да се забрза метаболичкиот процес.

„Лесен“ појадок
„Толку многумина од нас мислат дека треба да јадеме нешто лесно за појадок и да ги зачуваме нашите калории за остатокот од денот. Воопшто не е добро за метаболизмот“, вели Гудсон.

Наместо тоа, целта е да се забрза наутро со „палење оган“, а потоа континуирано додавање на мали количини на храна, објаснува диететичарот.

Наместо да јадете најмал оброк на почетокот на денот и да јадете поголеми оброци подоцна, обидете се да јадете обилен, задоволувачки појадок кој ќе ве расположи и ќе ви даде енергија за остатокот од денот.

„И често, кога го започнувате денот со појадок богат со влакна и богати со протеини, имате тенденција да јадете помалку навечер и можете да избегнете некои од тие вечерни желби“, додава Гудсон.

Заборавајќи да хидрирате
Друга нездрава навика која многумина ја имаат е да забораваат да хидратираат, особено наутро.

„На вашето тело му треба вода за да функционира бидејќи кога сте дехидрирани, метаболизмот се забавува“, објаснува диететичарот Кули Мекморди. Не заборавајте да вклучите пијалок, без разлика дали тоа е вода, кафе, чај или сок, со појадокот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО