8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Утре почнува есента

НАЈЧИТАНО

Есента почнува ноќта меѓу 22 и 23 септември, петок. Тоа е 266 ден од годината, 38. седмица, во 3:03 часот по средноевропско време. Есента ќе трае до 21 декември во 22:48 часот, кога официјално ќе почне зимата.

Утре, петок, кога е првиот есенски ден, сонцето ќе изгрее во 6.26 часот, а ќе зајде во 18.34 часот.

Во истиот момент на јужната хемисфера на Земјата ќе започне пролетта, а на северната каде сме и ние, сонцето ќе изгрее точно на исток и ќе зајде точно на запад.

Денот и ноќта ќе бидат еднакви и ќе траат по 12 часа, есенска рамноденица, кога центарот на Сончевиот диск достигнува нулта деклинација.

Есента ќе трае 89 дена, 20 часа и 44 минути, што е за шест минути повеќе од лани.

Според толкувањето на метеоролозите, летото заврши на 31 август, а есента ќе трае од 1 септември до крајот на декември 2022 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО