23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

УС Опен нема да бара изземање за Ѓоковиќ

НАЈЧИТАНО

Трикратниот шампион Новак Ѓоковиќ нема да добие ослободување од вакцинација за овогодинешниот УС Опен.

Според сегашните правила, невакцинираните странци не смеат да влезат на територијата на САД.

Единствената можна причина за ослободувањето под кое би можел да потпадне Новак е „посебен интерес“ за него да влезе во земјата. Сепак, според Њујорк тајмс, Американската тениска асоцијација (УСТА) нема да бара од властите изземање за Ѓоковиќ.

Најновото од УС Опен за Ѓоковиќ од моето парче преку ноќ: Во оваа фаза не може да влезе во САД. USTA нема да бара изземање. Ќе ја следи владината политика, која, се разбира, би можела да се промени до крајот на август.https: //t.co/eCcUXXycIi pic.twitter.com/TGlweEGeuNW

– Кристофер Клери @ 🇫🇷 @ (@christophclarey) 15 јуни 2022 година
„Ќе ги следиме прописите на владата и Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ)“, рече извршниот директор на УСТА, Лу Шер.

Поради истото правило, Новак нема играно на Мастерсот во Индијан Велс и Мајами.

Минатата година Ѓоковиќ играше во финалето во Њујорк, каде загуби од Данило Медведев.

Има уште време за промена на правилата во САД, пред средината на август кога започнува Мастерсот во Синсинати, додека УС Опен започнува на 29 август.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО