0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Усвоени измени на законот за претседател на државата во Црна Гора

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Црногорскиот парламент на седницата што заврши по полноќ ги усвои измените на законот за претседател на Црна Гора, со кои се принудува Мило Ѓукановиќ да именува претставник за формирање нова влада и со кои се отвора патот за доверување на мандатот. на Миодраг Лекиќ од ДЕМОС.

Ѓукановиќ претходно одби да и го довери мандатот на Лекиќ, велејќи дека не е поддржан од мнозинството пратеници во црногорскиот парламент бидејќи 37 пратеници поднеле потписи за кандидатурата на Лекиќ, додека четворица од коалицијата Црно на бело на премиерот Дритан Абазовиќ дале вербална поддршка.

Измените на законот за претседател беа иницирани од просрпскиот Демократски фронт, а беа поддржани од демократските претставници на поранешниот претседател на парламентот, Алексе Бечиќ и коалицијата Црно на бело на Абазовиќ. Во образложението на иницијативата се наведува дека „јавен интерес е Лекиќ да добие мандат за состав на нова влада, бидејќи е актуелна во технички мандат“.

Претставниците на Демократската партија на социјалистите на Ѓукановиќ за време на дебатата тврдеа дека станува збор за „уставен удар“ и „законско насилство“.

Измените на законот за претседател може да се применат само откако ќе бидат објавени во Службен весник на Црна Гора. Пред тоа мора да бидат потпишани од Ѓукановиќ, а се очекува тој да го одбие ова и да ги врати измените на законот во парламентот на нова одлука.

Правниот вакуум настана и поради нефункционирањето на црногорскиот Уставен суд, кој во моментов има само тројца од седум судии и не може да носи одлуки за уставноста на правните акти.

Десетици граѓани се собраа за време на дебатата пред зградата на црногорскиот парламент за да протестираат против, како што го нарекоа „уставен удар во режија на Демократскиот фронт“. Пред граѓаните се обратија повеќе претставници на коалицијата на Ѓукановиќ.

Владата на актуелниот премиер Дритан Абазовиќ ја загуби довербата на претставниците во средината на август, по потпишувањето на Основниот договор со СПЦ.

Потоа, партиите кои го победија Ѓукановиќ на изборите во 2020 година формираа ново владејачко мнозинство, кое по долги преговори го предложи за мандат поранешниот дипломат од режимот на Милошевиќ, Миодраг Лекиќ. Ѓукановиќ не му додели мандат бидејќи како што тогаш најави „не бил убеден дека Лекиќ има поддршка од мнозинството пратеници“.

Оценката на предлагачот на измените на законот е дека Лекиќ на почетокот на декември би можела да добие мандат за состав на нова влада.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img