16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Урсула Фон дер Лајен: Европа мора да биде обединета во гасната криза

НАЈЧИТАНО

Европските земји кои не зависат од рускиот гас мора да покажат солидарност со оние кои се принудени да вложат напори за штедење поради претстојните намалувања на снабдувањето, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

„Дури и земјите-членки кои речиси и да не купуваат руски гас не можат да ги избегнат ефектите од потенцијалното намалување на снабдувањето на нашиот внатрешен пазар“, рече Урсула фон дер Лајен за ДПА пред специјалниот состанок на министрите за енергија на Унијата закажан за вторник.

Економиите на ЕУ се тесно испреплетени, рече таа, нагласувајќи дека гасната криза во некој облик ќе влијае на секоја земја-членка.

„Затоа е важно сите земји-членки да ја зауздаат ​​побарувачката, да складираат повеќе и да споделуваат со оние членови кои се повеќе погодени“, рече фон дер Лајен.

Нејзината изјава уследи по критиките од Шпанија и Португалија за предложениот план за итни случаи за гас на Комисијата.

Португалската влада го нарече планот „неодржлив“ и рече дека нејзината потрошувачка на гас е „апсолутна неопходност“.

Планот на Европската комисија ги повикува сите земји од ЕУ доброволно да ја намалат потрошувачката на гас за најмалку 15 отсто во периодот од 1 август до 31 март, давајќи ѝ можност да утврди дополнително намалување на потрошувачката во случај на сериозна гасна криза.

И покрај противењето од некои страни, фон дер Лајен изрази уверување дека предлозите на крајот ќе добијат поддршка.

„Сигурна сум дека министрите за енергетика… се свесни за својата одговорност“, рече таа, додавајќи дека ЕУ треба да исткае безбедносна мрежа за секој безбедно да ги помине следните две зими.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО