14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Уреа во козметиката: Што е тоа, зошто се користи и на кого може најмногу да му помогне?

НАЈЧИТАНО

Уреа во козметиката: Што е тоа, зошто се користи и на кого може најмногу да му помогне?
Уреата има способност да ја реапсорбира водата и да ги исфрли штетните материи од телото преку урината. Затоа, урината е богата со уреа и се чини дека потоа ја користиме како крем за кожа.

“Што е уреа во крем?”

Тоа секако е прашање што си го поставивте кога вашиот дерматолог го препорача токму тоа за сува кожа. Се зголемува бројот на состојки, природни и неприродни, кои Интернетот ни кажува дека ни се потребни за здрава, мека и еластична кожа.

Оваа листа често вклучува уреа, состојка која е добра за решавање на проблеми со сува кожа. Уреата во козметиката најчесто се наоѓа во производите против стареење и за нега на сува и чувствителна кожа. Имајќи предвид дека се почесто се истакнува, подолу ќе објасниме што е уреа, зошто се користи во козметиката и каква кожа има најголема корист од неа.

Што е уреа во кремите?
Уреата, карбамидот или уреата е најважниот дериват на јаглеродната киселина и се формира во црниот дроб како финален производ на метаболизмот на аминокиселините. Тоа е всушност состојка на урината. Создавањето на уреа во организмот зависи од дневниот внес на протеини и протеинскиот метаболизам.

Но, зошто уреата се става во кремите за кожа?

Уреата има способност да ја реапсорбира водата и да ги исфрли штетните материи од телото преку урината. Затоа, урината е богата со уреа и се чини дека потоа ја користиме како крем за кожа. Идејата за ова не е нов тренд, туку потекнува од старите Египќани кои користеле уринотерапија (уринотерапија) за разни козметички процеси и болести. Тоа било познато и во Франција, каде што се переле со урина. Денес, за среќа, можеме да ги изолираме најдобрите делови од урината, и така се роди идејата за повторно нанесување на уреа на кожата во форма на тоници и креми.

Уреата има способност да ја врзува водата и на тој начин помага да се навлажнува кожата и го спречува нејзиното сушење. Оваа состојка веќе постои во нашата кожа заедно со други амино киселини како што се добро познатата хијалуронска киселина, глицерин и керамид. Како и другите амино киселини, нивото на производство на уреа во кожата се намалува, што ја прави нашата кожа посклона на брчки и сувост. Кремите со уреа обично се препорачуваат за луѓе со сува и оштетена кожа кои имаат пониски нивоа во кожата или чие производство се намалува. Помала количина на уреа во кожата влијае на послабо врзување на водата во внатрешноста на клетките, со што се создава груба, напната и иритирана кожа.

Како уреата помага во козметиката?
Уреата има способност да ја омекнува тврдата и сува кожа, ја одржува влажноста на кожата и ја подобрува нејзината еластичност. Претходно споменавме дека е честа состојка во производите против стареење, а причините се токму подобрувањето на влажноста и еластичноста. Исто така, помага да се спречи предвременото стареење и појавата на брчки. На сува кожа која не е доволно негувана се појавуваат брчки, а во тоа помага и уреата.

Ова се некои други причини зошто уреата се користи во козметиката:

– добро делува на оштетување на кожата

– помага за зараснување на раните

– ја подобрува влажноста и еластичноста на кожата

– го забавува стареењето на кожата

– ја зачувува влагата во кожата

– го спречува лупењето на кожата

Оваа посебна состојка е одлична за лушпеста, тврда и сува кожа која може да настане поради недоволна изложеност на свеж воздух, но и поради некои кожни болести. Антибактериски е и ако е во поголеми количини и може да влијае на намалување на чешањето на кожата. Ако се работи за некаков вид на дерматитис, псоријаза или друг проблем со кожата, не се препорачува самостојно користење на производи од уреа, туку прво консултирајте се со вашиот дерматолог.

Сепак, уреата може да се користи и за нега на мрсна кожа. Уреата ја врзува водата и ја релаксира кожата, па природната маснотија на кожата подобро се регулира. Интересно е што оваа состојка всушност делува на површината и подлабокиот дел од кожата, каде што ја зголемува способноста на кожата да ја задржи влажноста и повторно да се рехидрира.

Внимателно со концентрација и акни
Иако уреата е составен дел од нашата кожа, треба да внимавате при изборот на крема со уреа. Доколку се користи само како дневен хидратантен крем за лице и тело, добро би било да земете крема со помала концентрација од околу два отсто. За луѓето кои страдаат од лупење на кожата, сувост или дерматолошки проблеми, обично се препорачува употреба на креми со 10 проценти уреа. Поради оваа причина, се препорачува внимателен избор со совет на дерматолог, бидејќи потребата за уреа во кожата ќе зависи од специфичната состојба на поединечниот дермис.

Кремите со уреа не се препорачуваат ниту за лица со изразени и воспалени акни. Се покажа дека употребата на крем со уреа може да доведе до зголемување на бактериите и зголемена работа на лојните жлезди. Со кожа оштетена од акни, тоа не е целта.

Уреата во кремите не треба да се користи кај деца на возраст под пет години. Исклучок се дерматитисот, но тогаш би било добро и кремата да се избере со совет на лекар.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО