5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Упатени во кралското семејство за тоа каква била кралицата Елизабета како мајка

НАЈЧИТАНО

Во текот на 70-те години од владеењето на кралицата Елизабета Втора. луѓето често забораваа на една од поважните улоги што ги игра владетелот. Улогата на мајката.

Покрај сите можни титули, починатиот владетел беше и мајка на четири деца: престолонаследникот Чарлс III, принцезата Ана, војводата Ендру и Ерл Едвард.

И како таа се најде во улогата на мајка? Познавачот на кралското семејство Роберт Хардман до кралицата Елизабета Втора. таа опишува како посветена, но прилично конзервативна мајка. Затоа често добиваше многу критики, што, според Хардман, е резултат на тоа што луѓето премногу често прават паралели со современото образование. За време кога кралицата била долго отсутна и затоа го оставила првородениот Чарлс III. и самата неговата сестра Ана, тоа беше сфатено како сосема нормално.

Кралицата Елизабета Втора. и принцот ХариФото: ПРОФИМЕДИЈА
Нејзините родители често отсуствуваат за време на нејзиното детство
Кралицата Елизабета стана мајка во 1948 година, кога се роди Чарлс Трети. (Принцот Чарлс). Таа била воодушевена од своето првороденче, според Сали Бедел Смит и нејзината биографија Елизабет Кралицата, таа им ги опишала неговите прекрасни долги прсти на блиските и го доела околу два месеци додека не заболела од сипаници.

Кога малата имаше едвај една година, Елизабета Втора. отиде на Малта со нејзиниот сопруг Филип пет недели. Бидејќи ја советувале дека островот не е најсоодветен за бебиња, Чарлс III. останала дома и ја чувале дадилките и нејзините родители. Таа ја донела оваа одлука бидејќи нејзините родители исто така често биле отсутни во нејзиното детство. Чарлс III. подоцна го опишал своето детство како осамено за пријателите, а неговите родители како емотивно недостапни.

Многумина ја критикуваа и кога се врати од посета на Америка. По неколку недели отсуство, бакнежот и го посветила на мајка си, а требало само да го потапка по главата тригодишниот син. „Британската наследничка на прво место ги става службените обврски“, гласеше насловот во весниците. Набргу потоа, кралицата го окупирала и британскиот трон. Второто дете, Ана, која е родена во 1950 година, тогаш имала само 18 месеци.

Таа ја одложи средбата со британскиот премиер
Иако кралската двојка имала време за своите деца само наутро и доцна навечер, Елизабет направила некои промени кои и овозможиле да ги има тие моменти уште малку. Спротивно на нејзиниот татко, таа ја одложи средбата со британскиот премиер за еден час за да може повеќе време да поминува со своите деца. Покрај тоа, таа ја отстранила архаичната практика на кралските деца да им се поклонуваат на своите кралски родители при влегувањето во соба.

Уште од рана возраст, кралицата сонувала за големо семејство, а принцот Ендру ѝ се придружил во 1960 година, а потоа четири години подоцна и принцот Едвард. „Со другите две деца, кралицата беше сосема поинаква. Стана попосветена, но и поопуштена“, напишала Смит во својата биографија, убедена дека сака да се искупи за недостатокот на време потрошено за одгледување на првите две деца.

„Таа беше многу поблиска со нејзините други две деца. Бидејќи веќе се етаблираше на тронот, можеше подобро да го приспособи распоредот и да најде повеќе време да помине со своите деца“, вели Хуго Викерс, експерт за британскиот кралски двор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО