12.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Уловена црна дупка во центарот на нашата галаксија

НАЈЧИТАНО

Настанот Horizon Telescope Collaboration објави црна дупка во центарот на нашата галаксија Млечен Пат.

Црната дупка на Млечниот Пат се нарекува Стрелец А * и се наоѓа во близина на соѕвездието Стрелец и Шкорпија. Тој е четири милиони пати помасивен од нашето Сонце.

Фотографијата е направена со осум синхронизирани радио телескопи ширум светот.

Опишувајќи ја сликата од Европската јужна опсерваторија (ESO), тие рекоа дека „иако не можеме да ја видиме самата црна дупка бидејќи е целосно темно, блескавиот гас околу неа открива за што се работи: тоа е темна централна област – наречена „ сенка’ – опкружен со светло прстенеста структура. Аголот од кој е направена фотографијата ја доловува светлината свиткана од моќната гравитација на црната дупка, која е четири милиони пати помасивна од нашето Сонце“.

„Сликата е долгоочекуван поглед на масивен објект лоциран во самиот центар на нашата галаксија. Научниците претходно виделе ѕвезди кои орбитираат околу нешто невидливо, компактно и многу масивно во центарот на Млечниот Пат. Ова силно сугерира дека овој објект – познат како Saggitarius A * – е навистина црна дупка, а сликата објавена денес го дава првиот директен визуелен доказ за тоа“, се вели во соопштението на ЕСО.

Се проценува дека црната дупка е оддалечена околу 27.000 светлосни години од Земјата.

Црните дупки се области во вселената каде гравитацијата е толку силна што ниту светлината не може да избега од нејзината немилосрдна привлечност.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО