0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Уловена златна „риба“ од 30 килограми – растела и растела 20 години

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Рибарот Енди Хакет успеал да улови златна рипка тешка дури 30 килограми. Овие „риби“ обично живеат во домашни аквариуми кои не заземаат многу простор.

Сепак, Хекет успеал да улови многу поголема верзија, една од најголемите во светот, тешка повеќе од 30 килограми, пишува Гардијан.

Неостварливата риба, позната како морков поради својата портокалова боја, беше внесена во езеро во Шампањ, Франција пред 20 години, и оттогаш се покажа многу тешко да се фати.

На рибарот Хакет му биле потребни 25 минути за да ја извади рибата.

Тоа е хибриден вид вкрстен со јапонски кој крап и се верува дека е вториот по големина уловен некогаш. Златната рипка или крапот припаѓаат на семејството на крапови, но обично не ја достигнуваат оваа големина.

„Отсекогаш знаев дека морковот е таму, но никогаш не мислев дека ќе го фатам“. Знаев дека е голема кога таа го гризна мамката и почна да ја влече горе-долу, лево и десно. Потоа исплива на површина и видов дека е портокалово. Феноменално е што го фатив, но е и чиста среќа“, изјави Хекет.

Тој позираше со огромната риба пред да ја врати во водата.

Џејсон Каулер, менаџер за рибарство, рече дека тие ставиле морков во езерото пред околу 20 години како нешто различно за луѓето да ловат.

„Оттогаш таа растеше и растеше и не излегуваше често. Таа е прилично неостварлива“, рече тој

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img