9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Украинците потопија руски шлеп кој доставуваше оружје на Змискиот остров

НАЈЧИТАНО

Руски брод кој доставувал оружје на стратешки важниот Змиски остров бил потопен откако бил погоден од украински ракети, потврди воен претставник доцна во петокот.

Руското црноморско влечење „Васили Бек“ претходно во петокот беше оштетено од противбродски ракети што Данска и ги достави на Украина.

„Подоцна се дозна дека потонал“, рече Максим Марченко, воениот гувернер на Одеса, во изјава на неговиот канал на Телеграма.

Тврдењето не можеше да биде независно проверено, а руската страна не го коментираше случајот.

Бродот, опремен со систем за противвоздушна одбрана Тор, беше погоден со ракети Харпун и тешко оштетен во петокот.

Дестинацијата на влечното возило беше островот Змии во близина на јужниот украински брег, кој беше окупиран од руските сили кон крајот на февруари.

Василиј Бех не е првиот брод што го загуби руската Црноморска флота за време на војната. Руската страна ја потврди загубата на десантниот брод „Саратов“ и на ракетниот крстосувач „Москва“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО