2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Украинците не го почитуваат прекинот на огнот?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Официјална Москва тврди дека евакуацијата на цивилите од украинските градови е во застој поради што Киев не ги исполнува условите за воспоставување хуманитарни коридори.

Руското Министерство за одбрана тврди дека украинските „националисти“ го задржуваат населението под закана и продолжуваат да ги гранатираат руските позиции и покрај прекинот на огнот.
И портпаролот на проруските сили во регионот на Доњецк, Едуард Басурин за руската државна телевизија изјави дека автобус со бегалци од Мариупол ја преминал руската граница.

Шефот за операции на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК), Доминик Стилхарт предупреди на опасноста од мините. Тој додаде дека од персоналот на Црвен крст се обиделе да го напуштат Мариупол на договорена рута во неделата, но откриле дека патот што им беше препорачан е миниран.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ер Србија повторно лета за Каиро

Ер Србија објави дека ќе воспостави директни летови меѓу Белград и Каиро од 15 мај 2023 година. До главниот град на Египет, српската национална...

Комесар: Бројот за социјално осигурување открива премногу лични информации

Комесарот за информирање од јавно значење, Милан Мариновиќ, изјави дека матичниот број открива премногу информации за луѓето и дека може да се замени со...

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на денешната...
spot_img
spot_img
spot_img