More

  Украински функционер: Путин подготвува последен пуч, еве кога може да се случи

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Украински функционер рече дека Москва би можела да се обиде да изврши последен напад во наредните недели.

  Олексеј Данилов, секретар на Советот за безбедност на Украина, повика на забрзување на испораката на оружје за Украина за да и помогне во борбата против потенцијалната обнова на офанзивата од страна на Русија. Тој предупреди дека тоа може да се случи на годишнината од инвазијата на 24 февруари или во март.

  „За вакви настани мора да се подготвуваме секој ден. Се подготвуваме и… Првото и последното прашање е секогаш за оружје, помош која ќе ни помогне да го победиме овој агресор кој ја нападна нашата земја“, рече Данилов. Украина со недели предупредува дека Русија планира нова офанзива на почетокот на 2023 година.

  Руските и белоруските трупи спроведуваат заеднички воени вежби на белоруска територија, што ја натера Украина да ја зајакне својата одбрана долж нејзината северна граница. Сепак, западните аналитичари велат дека белоруските војници веројатно нема директно да влезат во војната и дека Русија е поверојатно да ја искористи Белорусија како отскочна даска за нова офанзива, пренесува Индекс.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img