3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Украински функционер: Војната ќе заврши во мај, Русија ќе остане без ресурси

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Советникот на началникот на кабинетот на украинскиот претседател Алексеј Арестович прогнозира дека војната треба да заврши до мај, бидејќи Русија ќе остане без ресурси за продолжување на инвазијата, пренесува Ројтерс.

„Мислам дека војната ќе заврши во мај, почетокот на мај, треба да имаме мировен договор, можеби многу порано, ќе видиме, зборувам за најновите можни датуми“, рече тој во видео изјава објавена од неколку украински медиуми. .

На дваесеттиот ден од руската инвазија на Украина, поради гранатирање избувна пожар во неколку станбени згради во Киев, при што загинаа најмалку две лица.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потврди дека преговорите меѓу делегациите на Украина и Русија ќе продолжат во вторник, а ЕУ го усвои четвртиот пакет санкции против Русија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img