Украински заменик-министер уапсен за корупција

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Заменик-министерот за инфраструктура на Украина Васил Лозински е уапсен поради сомнение дека зел мито од 400.000 долари. По приведувањето тој е сменет од функцијата и покрената е интерна ревизија откако медиумите објавија дека наводно бил потпишан договор со „надуени“ цени.

„Кабинетот на министри на Украина нареди В.М. Лозински да се разреши од должноста заменик-министер за развој на заедницата, територијата и инфраструктурата во Украина“ – напиша на Телеграм украинскиот премиер Денис Шмигал.

Истрагата што ја отворила Националната канцеларија за борба против корупцијата на Украина открила дека се проневерени јавни пари издвоени за алтернативни извори на енергија во текот на зимските месеци.

Лозински е осомничен дека го примил митото за да овозможи потпишување договор за купување опрема и генератор по нереално висока цена од 7,6 милиони долари.

Апсењето и неговата смена доаѓа во период кога Украина се соочува со недостиг на електрична енергија поради руските гранатирања на енергетската инфраструктура.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img