22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Украински воен штаб: Руските сили започнаа офанзива во Доњецк

НАЈЧИТАНО

Руските сили започнаа голема офанзива во областа Доњецк во источна Украина, соопшти украинскиот Генералштаб во извештајот во петокот наутро.

„Непријателот спроведува офанзивна операција во правец на Бахмут и Авдивка во областа Доњецк“, се наведува во извештајот.

„Целта на притисокот е да се позиционираат руските сили да ги нападнат Соледар и Бахмут и да ја прошират руската контрола западно од градот Доњецк“, се додава.

Соледар и Бахмут се дел од одбранбената линија источно од големите градови Словјанска и Краматорска, каде пред војната живееле повеќе од половина милион луѓе.

Тоа е последниот регион кој сè уште е под контрола на украинските сили во поширокиот источен регион Донбас.

Во извештајот на Генералштабот се наведува дека нападот на руските сили кај Бахмут бил неуспешен и дека борбите продолжуваат на приодите кон Авдивки, северно од градот Доњецк.

Извештајот не може да биде независно потврден, но е во согласност со претходните извештаи за зголемени борби во регионот по кратко затишје.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО