16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Украински воен разузнавач: Речиси немаме повеќе оружје, се зависи од Западот

НАЈЧИТАНО

Заменик-шефот на украинската воена разузнавачка служба за Гардијан изјави дека Украина губи од Русија на фронтот и дека сега речиси исклучиво се потпира на оружје од запад за да ја држи Русија подалеку.

„Ова сега е артилериска војна. Иднината сега ќе се решава на рабовите на бојното поле, а ние губиме артилериски“, рече Вадим Скибитски и додаде: „Сега се зависи од тоа што ни дава Западот. Украина има едно парче артилерија за 10 до 15 Руси. „Нашите западни партнери ни дадоа околу 10% од она што го имаат.

„Речиси ја потрошивме целата наша артилериска муниција и сега користиме гранати на НАТО. Европа, исто така, испорачува гранати со понизок калибар, но како што Европа останува без оружје, количините се намалуваат“, рече тој.

Украинскиот претседател Зеленски минатата недела изјави дека меѓу 60 и 100 украински војници умираат секој ден, а уште 500 се ранети.

Скибитски смета дека конфликтот во блиска иднина ќе биде претежно артилериски и дека бројот на ракетни напади кои можат да бидат лансирани од Русија и да погодат цивили ќе остане на сегашното ниво.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО