More

  Украинските сили складираат проектили и артилериски гранати доставени од Запад во нуклеарни централи

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Украинските сили складираат проектили и артилериски гранати доставени од Запад во нуклеарни централи, изјави во понеделник директорот на руската служба за надворешно разузнавање Сергеј Наришкин, јавува Тасс. Тој тврди дека Киев ги користи постројките како покритие за резервите на муниција.

  – Постојат веродостојни информации дека украинските војници складираат оружје и муниција доставени од Запад на територијата на нуклеарните централи – рече Наришкин, според соопштението на веб-страницата на разузнавачката служба.

  Тој додаде дека вооружувањето вклучува ракети за фрлачи и ракети ХИМАРС од американско производство што ги користат странските системи за воздушна одбрана, како и „артилериски гранати од голем калибар“.

  Според Наришкин, неколку автомобили натоварени со „смртоносен товар“ биле испорачани со железница до нуклеарната централа Ровно во западна Украина уште во текот на последната недела од декември.

  – Тие се потпираат на пресметката дека руските вооружени сили нема да ги нападнат нуклеарните централи бидејќи ја сфаќаат опасноста од нуклеарна катастрофа – рече шефот на разузнавањето.

  Во меѓувреме, најголемата нуклеарна централа во Европа, Запорожје, уште е под ризик. Од Меѓународната агенција за атомска енергија(МААЕ) повикаа на создавање на неутрална зона околу централата и ветија дека ќе стационираат свои мисии за мониторинг и во други објекти во Украина.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img