21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Украинските војници го напуштија Косово и се вратија дома

НАЈЧИТАНО

Четириесет Украинци од КФОР се подготвија да се вратат дома откако претседателот Володимир Зеленски им нареди на сите припадници на вооружените сили на земјата веднаш да се повлечат од различните мировни мисии и веднаш да се вратат во својата татковина.

Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“, тие досега биле во базата „Бондстил“ кај Феризај, како дел од единиците на КФОР задолжени за источниот дел на Косово.

Од причини кои не се наведени, тие нема да се вратат во Украина преку централна Србија и Унгарија.

Зеленски на 7 март им нареди на сите припадници на украинската армија да се вратат во земјата во странство, но командата на КФОР првично објави дека водот на Косово ќе остане да служи во таа мисија.

„По неколку недели одложување, тешката ситуација за украинската армија го оневозможи да се задржат обучените луѓе надвор од земјата. Затоа единица Украинци од Бондстил доби наредба да се врати“, се вели во текстот.

Порталот наведува дека останува прашањето како тоа ќе се реализира – копно со борбени, теренски и други возила до Полска или Романија или со авион без тешка опрема.

Во Бондстил во украинската единица се користат специјално модифицирани теренски возила, кои се направени за сервис во КФОР во Машинско-поправниот институт во Лавов, врз основа на Хамви од американска донација.

Во 2011 година, Украинците добија 40 возила со кабина за двајца членови на екипажот и товарна кабина во која може да се сместат осум лица. Еден прототип на модифицирано возило со балистичка заштита е направен во Малишева во 2012 година, а потоа во 2015 година серија во Лавов.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО