22.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Украинските власти денеска соопштија дека руската армија масовно го бомбардирала јужниот град Миколаев во текот на ноќта

НАЈЧИТАНО

Украинските власти денеска соопштија дека руската армија масовно го бомбардирала јужниот град Миколаев во текот на ноќта, јави Би-Би-Си.

Властите соопштија дека едно лице загинало, додека градоначалникот рече дека гранатирањето било „веројатно најтешко досега“.

Оштетени се хотел, спортски комплекс, две училишта и бензински пумпи, како и куќи. Миколаев се наоѓа на главната рута до Одеса, најголемото пристаниште во Украина.

Руските сили постојано го гранатираа Миколаев.

Во меѓувреме, Русија ги откажа прославите на Денот на морнарицата во окупираниот Крим.

Гувернерот на анектираниот полуостров Крим, Михаил Развожаев изјави дека прославата е откажана поради напад со украинско беспилотно летало врз седиштето на руската Црноморска флота во Севастопол.

– Напад со беспилотно летало денеска е извршен врз Генералштабот на руската флота во Црното Море во Севастопол, при што пет лица се ранети – изјави Развожаев.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО